Okolí

Nejsevernější část Moravy = nejkrásnější a nejčistší hory Jeseníky, které se skládají z Hrubého Jeseníku, Nízkého Jeseníku a hornatin Kralického Sněžníku.

Již od nepaměti směřují všechny cesty v Jeseníkách na nejvyšší horu Moravy a Slezska – na Praděd (1492 m.n.m.), odkud je krásný rozhled.

V roce 1969 byla vytvořena CHKO Jeseníky, kde se nacházejí 4 národní přírodní rezervace – Praděd, Rejvíz, Skřítek, Šerák-Keprník.

Oblast má atraktivní horský terén, čistý vzduch, horské masivy, spoustu lesního porostu, vodopádů, květeny, množství lesní zvěře, lesních plodů (např. borůvky, maliny, ostružiny, a nejvíce zastoupeny jsou houby).
 

OD 1.6. 2014 NOVĚ OTEVŘENÁ ROZHLEDNA


Rekreační areál Nová Ves se nachází v nadmořské výšce 845 m v lokalitě zvané Na Vyhlídce, v místní části obce Dolní Moravice, Nová Ves. Hlavní dominantou areálu je 31,3 m vysoká vyhlídková věž, která nabízí při krásné výhledy na hřeben Hrubého Jeseníku, Uhlířský vrch, Velký a Malý Roudný, ale i pohledy na města Bruntál, Břidličná, Šternberk či obec Rýžoviště včetně jejich okolí. Při výborné viditelnosti lze z vyhlídkové věže pozorovat pohoří Beskyd či Vysoké Tatry. Více naleznete zde (pdf, 154 kB)

NAUČNÉ STEZKY

Bílá Opava


– náročnější stezka v údolí říčky Opavy, dlouhá asi 3 km, prochází údolím s mnoha lávkami, můstky vodopády. Patří k nejkrásnějším a nejromantičtějším místům v Jeseníkách. Začátek stezky začíná za Karlovou Studánkou, kde se také platí poplatek a končí pod chatou Barborka. Sezóna - 1. 6. – 30. 9.

Rejvíz


– naučná stezka se nachází v NPR. Jsou pro ni charakteristická rašeliniště a mechová jezírka. Roste zde rašel. vegetace, trasa je nenáročná, 3 km dlouhá, omezená pouze na zimní sezónu.

Velká Kotlina


– patří k přírodovědecky nejvýznamnějším lokalitám střední Evropy s pestrostí přírody, druhovým bohatství rostlin a živočichů. Trasa je středně náročná, měří 11 km, omezena pouze na zimní období.

LÁZEŇSKÁ STŘEDISKA

Priessnitzovy lázně


– Zakladatelem byl Vincenz Priessnitz, který založil první vodoléčebný ústav na světě. Lázně se nachází nedaleko města Jeseník, jsou obklopeny vysokými hřebeny hor a bohatou přírodou.

Karlova Studánka


– lázně jsou místem s nejčistším vzduchem v celé ČR. Nachází se asi 15 km od chaty. Zahraniční i tuzemští turisté si zde léčí plicní onemocnění, chronické záněty průdušek a nemoci dýchacích cest.

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ MÍSTA

Dlouhé Stráně


– Vodní elektrárna s výkonem 650 MW, horní nádrž ve výšce 1350 m, plocha 8,6 Ha, kolísání hladiny 21 m, dolní nádrž na divoké Desně, hráz vysoká 56 m, plocha 7,1 Ha, 3 věže větrné elektrárny.

Karlova Studánka


– moderní a ojedinělé přebudované lázně uprostřed krásné jesenické přírody. První zmínka o léčebných pramenech je z počátku 18. století.

Rešovské vodopády


– nachází se na říčce Huntavě v Nízkém Jeseníku, 18 km od horské chaty. Byly vyhlášeny za chráněný přírodní výtvor. Říčka zde vytváří kaskády a vodopády. Nejsnadnější přístup k vodopádům je z vesnice Rešov.

Praděd


– nejvyšší hora Moravy a Slezska (1492 m.n.m.). Je symbolem Jeseníků a celému kraji. Na vrcholu byla v r. 1912 vybudovaná rozhledna, která byla v r. 1959 odstraněna a v r. 1970 na jejím místě vyrostla televizní věž (145 m) s vysílačem, rozhlednou a restaurací ve výšce 40 m. Při příznivých podmínkách lze spatřit z rozhledny Beskydy, Krkonoše, polské území, Vysoké Tatry. Okolí Pradědu je vyhlášeným lyžařským areálem.

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ

Karlov

(9 km)

Malá Morávka

(8 km)

Praděd – Ovčárna

(13 km)

BĚŽECKÉ LYŽOVÁNÍ

Jste v cíli, protože v blízkosti chaty začínají upravené běžecké stopy, které navazují na mnoho možností směrů k výletům.
200 m od chaty je upraven běžecký „stadion“ (denně upravován) s běžeckými okruhy jak na klasiku, tak na bruslení.
Možnost nočního osvětlení.

Copyright © 2009 ExaltDesign